Współpraca z blogerami… popłaca

Współpraca z blogeramiJeszcze nie tak dawno temu, większość osób zajmujących się marketingiem w ogóle nie postrzegała blogerów jako partnerów biznesowych - wiele się jednak zmieniło i dziś możemy już z pewnością powiedzieć, że branża blogerska tzw. blogosfera stała się dojrzałym medium, które odbiera budżety marketingowe nie tylko prasie, ale także niezastąpionej dotychczas telewizji.

Współczesne kampanie marketingowe, a rosnące zainteresowanie blogosferą

Chcąc sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to właśnie blogi stają się doskonałym nośnikiem reklamy, trzeba sobie najpierw uświadomić z jakiego powodu telewizja, radio czy niezastąpiona kiedyś prasa przestają być głównym źródłem informacji? Sprawa jest dość prosta - powodem takiego stanu rzeczy jest coraz mniejsze zaufanie do tego rodzaju mediów, wynikające głównie z tego, że reklamują one wszystko, bardzo często nawet wykluczające się produkty czy też usługi. Zaufanie do tradycyjnych mediów musi się jednak gdzieś przenieść i tutaj właśnie przechodzimy do sedna, a więc do internetu, gdzie niezależni twórcy mają szansę ze swoim przekazem trafiać do coraz to szerszego grona odbiorców, zyskując wciąż rosnącą popularność.

Przenoszenie się zaufania klientów w stronę internetu sprawia, że również i budżety na marketing zostają skierowane właśnie w tym kierunku - czy współpraca z blogerami jest jednak faktycznie aż tak skuteczna? A jeżeli tak, to dlaczego?

Blogerzy i ich wpływ na użytkowników

Aktualnie zakłada się, że około 10-20% budżetu na reklamy w internecie pochodzi z przesunięcia środków z reklamy telewizyjnej, co jasno wskazuje, że specjaliści od marketingu właśnie tam widzą szanse i możliwości. Oczywistym wydaje się, więc pytanie, dlaczego to właśnie blogerzy są dobrym nośnikiem reklamy? Powodów jest co najmniej kilka:

1. Zaufanie

Blogi, w większości przypadków skupiają się na historii jednego człowieka, nie są więc masowe i przez to odczłowieczone jak chociażby telewizja, z którą większość ludzi się nie identyfikuje. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z blogami - czytając go, przywiązujemy się do autora, między nim, a jego odbiorcami tworzy się pewna więź, która przekłada się na zaufanie do tego, co autor bloga nam poleci. Biorąc to pod uwagę nietrudno zauważyć, że blogerzy są w stanie stosunkowo łatwo kształtować decyzje zakupowe.

2. Grupa docelowa

Blogi łączą ludzi o podobnych zainteresowaniach czy pasjach, dzięki czemu reklamodawca, wybierając konkretnego blogera do współpracy, ma szansę trafić bezpośrednio do swojej grupy docelowej. Taka możliwość nie istnieje, jeżeli mówimy o telewizji czy radiu, gdzie odbiorca może być różny. Blogi gromadzą natomiast ludzi o zbliżonych poglądach czy też podejściu do życia - analizując blogosferę, możemy więc znaleźć miejsce, gdzie znajdują się użytkownicy, na których najbardziej nam zależy, ci, których najpewniej zainteresuje nasz produkt czy też usługa. Poprzez współpracę z blogerem możemy trafić właśnie do nich, dzięki czemu kampania marketingowa będzie o wiele bardziej skuteczna.

3. Trwałość

Reklama umieszczona na blogu nie znika - wpis nie jest w większości wypadków usuwany zaraz po zakończeniu kampanii, dzięki czemu użytkownicy mogą go zawsze odnaleźć (szczególnie jeżeli będzie on dobrze wypozycjonowany). W porównaniu do reklamy telewizyjnej czy radiowej, ta na blogu jest więc znacznie trwalsza.

Współpraca z blogerami dla wielu firm może być przygodą, która przyniesie nieoczekiwane, niezwykle pozytywne efektu. W dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest więc, aby systematycznie śledzić, co dzieje się w blogosferze i sprawnie "wyłapywać" cieszące się zainteresowaniem blogi, na którym mogłyby zostać zareklamowane nasze produkty czy też usługi.

Blog pomysłem na biznes, czyli jak spieniężyć popularność

BlogBlog to miejsce tematyczne, które przyciąga wielu czytelników. Ciekawe wpisy oraz treści obecnie nie służą jednak tylko do pozyskania nowych fanów czy same

Promocja w marketingu - jej funkcje i zadania

Promocja - funkcje, zadaniaPromocja to rodzaj polityki komunikacyjnej dzięki której przedsiębiorstwo może skutecznie komunikować się z rynkiem. Na